XX Национален пленер
„Традиция, екология, творчество“
2021 г.
За двадесети път СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив беше домакин на Националния пленер „Традиция, екология, творчество“. Най-изявените ученици с талант в областта на изобразителното изкуство и техните преподаватели от 8 училища от цялата страна пристигнаха в Пловдив и в продължение на четири дни пресъздаваха красотата на Старинен Пловдив, както и на други емблематични места в града под тепетата.
Националният пленер „Традиция, екология, творчество“ се организира за 20-ти път от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив със съдействието на МОН и РУО – Пловдив. Общински институт „Старинен Пловдив“ любезно предостави за целите на Пленера Балабановата къща – една от емблематичните в архитектурен резерват „Старинен Пловдив“.
Паралелно с Националния пленер от няколко години се провежда и Национален конкурс за рисунка – „Традиция, екология, творчество“. Тази година в конкурса участват 116 ученици от 9 училища в цяла България. Изложбата от него се експонира наред с откриването на Пленера – на 09.05.2021 г. бяха наградени и най-изявените участници в него.
Награждаването на отличените творби по възрастови групи и закриването на Националния пленер „Традиция, екология, творчество“ беше на 12.05.2021 г. в двора на красивата Балабанова къща, където специални награди и поощрения на най-изявените ученици връчиха г-жа Галя Георгиева, главен експерт в МОН, г-жа Нели Спасова, старши експерт към РУО – Пловдив, г-н Димитър Колев, кмет на район „Западен“, г-жа Снежана Фурнаджиева, председател на Дружеството на пловдивските художници и г-жа Таня Николова, директор на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив. Награди раздадоха и „Булекопак“ АД и „ТАФпринт“ ООД – дългогодишни партньори на СУ„Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив.
Ученическите произведения ще бъдат изложени в Балабановата къща в Старинен Пловдив в периода 12.05 – 06.06.2021 г. благодарение на съдействието на Общински институт „Старинен Пловдив“.
За пръв път пленерът се осъществява в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Пловдив през далечната 1996 г., а по-късно се превръща в национален, тъй като е включен в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на Министерство на образованието и науката. Оттогава ежегодно в него участие вземат множество таланти както от страната, така и от чужбина.
През 2019 г. Националният пленер е включен и в официалната програма на „Пловдив – европейска столица на културата“.